Kuratorės dr. Ramutės Rachlevičiūtės paskaita „Lietuva ir Stasys Ušinskas 1939 metų pasaulinėje Niujorko parodoje“
2025 m. gegužės 22 d., ketvirtadienį, 18.00 val.

LNDM Taikomosios dailės ir dizaino muziejus maloniai kviečia į paskaitą „Lietuva ir Stasys Ušinskas 1939 metų pasaulinėje Niujorko parodoje“. Ši paskaita yra parodą „Stasys Ušinskas: Lietuvos modernizmo ledkalnis“ lydinčios programos dalis. Paskaitą skaitys parodos kuratorė, menotyrininkė dr. Ramutė Rachlevičiūtė.
Lietuvos paviljone 1939 metų Niujorko pasaulinėje parodoje buvo eksponuojami trys Stasio Ušinsko kūriniai, kurie šiuo metu eksponuojami parodoje „Stasys Ušinskas: Lietuvos modernizmo ledkalnis“ Vilniuje, LNDM Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje.
Vienas jų pano „Lietuva“ (1939) kabėjo Lietuvos paviljono Švietimo salėje. Kūrinyje daug informacijos anglų kalba, pradžios ir amatų mokyklų, progimnazijų ir gimnazijų, meno ir muzikos mokyklų statistikos. S. Ušinskas sumaniai sukomponavo didžiulę figūrinę kompoziciją (20 įvairaus amžiaus vaikų su mokytojais). Derindamas su miestovaizdžiais, Lietuvos žiūrovui atpažįstamomis naujai pastatytomis mokyklomis ir gamtovaizdžiais, jis parodė, ko ir kaip buvo mokoma mokyklose (piešimo, braižybos, architektūros, dailiųjų amatų ir kt.). Kūrinį šiai parodai restauravo Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro molbertinės tapybos restauratorė Lina Jurnienė.
Niujorko pasaulinėje parodoje taip pat buvo eksponuojami paveikslai „Lucko suvažiavimas 1429 metais (Vytautas Didysis Lucko pilyje)“ (1939) ir „Lietuvos didysis kunigaikštis Algirdas kerta kardu į Maskvos kremliaus vartus 1369 metais“ (1939). Pastarasis paveikslas parodoje buvo eksponuotas Lietuvos paviljono Garbės salėje ir apdovanotas Didžiuoju prizu. Kūrinius, kurių nespėta išsiųsti po 1939 m. Niujorko pasaulinės parodos, prasidėjus Antrajam pasauliniam karui ir sovietų okupacijai, priglaudė ir išsaugojo JAV lietuvių institucijos.
Daugiau apie šiuos kūrinius sužinosite apsilankę paskaitoje. Renginys nemokamas, registracija nebūtina.
Arsenalo g. 3A, LT-01100 Vilnius
Tel. +370 5 262 8080, +370 5 212 1813
El. p. tddm@lndm.lt
Muziejus pritaikytas asmenims, turintiems judėjimo sutrikimų